Czyszczenie suchym lodem w odlewniach

Urządzenie do czyszczenia suchym lodem jest wartościowym nabytkiem dla odlewni metali. Wśród różnych możliwych zastosowań najważniejsze z pewnością jest czyszczenie narzędzi odlewniczych (form odlewniczych, rdzennic itp.). Za pomocą urządzenia do czyszczenia suchym lodem można dwa razy szybciej uwolnić formy odlewnicze od środków antyadhezyjnych niż metodami klasycznymi. Okresy przestoju redukują się zdecydowanie.

Nie tylko narzędzia odlewnicze, lecz także same przedmioty odlewane mogą być obrabiane w procesie czyszczenia suchym lodem. Pozostałości żywic, jakie pojawiają się przy odlewaniu ciśnieniowym cynku dają się całkowicie usunąć za pomocą urządzenia do czyszczenia suchym lodem. Rónież tworząca się zgorzelina nie stanowi dla White Lion żadnego problemu.

Schematyczne przedstawienie efektów przemiany fazowej czyszczenia suchym lodem

Podstawą wysokiej efektywności procesu czyszczenia suchym lodem jest specjalny sposób działania: Urządzenie do czyszczenia suchym lodem (np. White Lion WL 3000 Profi) miesza sprężone powietrze z granulkami suchego lodu i przyspiesza do prawie 300 m/sek. Przy trafieniu na przedmiot obrabiany zabrudzenie jest narażone na punktowe zimne uderzenie. Wskutek różnych współczynników rozszerzalności termicznej zabrudzenia i przedmiotu obrabianego z jednej strony i energii kinetycznej zderzenia i sublimacji z drugiej strony, zabrudzenie oddziela się całkowicie od przedmiotu. Pozostaje czysta i nieuszkodzona powierzchnia.

Z uwagi na to, że bezpośrednio po zderzeniu suchy lód przechodzi w formę gazową, nie pozostają żadne resztki środka czyszczącego, które po użyciu musiałyby z trudem być usuwane. Przemieszczone zabrudzenia muszą być jedynie wymiecione lub zassane. Proces jest więc nie tylko suchy i oszczędzający powierzchnię, lecz także bardziej przyjazny dla środowiska niż powszechnie stosowane procesy.

Szczególnie interesujące dla odlewni: Nasze urządzenie do czyszczenia suchym lodem WL 1000 MiniMax przychodzi w standardowej wersji stacjonarnej bez podwozia. Na życzenie urządzenie może być dla Państwa skalibrowane przez White Lion, w zależności od celu zastosowania, a po kalibrowaniu jest tak ustawione, że nie może być przestawione przez przypadek.

Ponadto White Lion oferuje wykonane na miarę rozwiązania automatyzacji, które przekazuje robotowi sterowanie czyszczeniem narzędzi odlewniczych. Tak więc urządzenia White Lion mogą integrować całkicie zautomatyzowane procesy produkcyjne. Nasz model WL 5000 Rubby mówi wszystkim językami robotów i w specjalnym wykonaniu WL 5000 Rubby Plus przychodzi z wbudowanym urządzeniem do granulowania do wykonywania granulek suchego lodu.

Proszę zlecić nam doradztwo dot. optymalnego zastosowania technologii czyszczenia suchym lodem w Państwa przedsiębiorstwie. Chętnie odpowiemy na Państwa pytania!